Yaşla beraber göz çevresinde kırışıklar oluşur; özellikle güneşe fazla maruz kalıyorsanız, ince ve kuru bir cilde sahipseniz, genetik yatkınlığınız varsa ve fazla mimik kullanan bir kişiyseniz bu kırışıklıklar 30‘lu yaşlarda görülmeye başlayabilir.

Toksin Uygulaması Nedir?

Toksin uygulaması, Clostridium botulinum bakterisinin bir toksinidir. Tıpta kullanımı ilk olarak şaşılık tedavisinde başlamış olsa da günümüzde yaygın bir şekilde kozmetik amaçlı kırışıklıkların giderilmesi ya da azaltılması için kullanılmaktadır.

Toksin Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Toksin uygulaması uygulandığı alandaki kasları geçici olarak zayıflatır ve bu sayede mimik hareketleriyle oluşan dinamik kırışıklıkları azaltır. Ancak tekrarlayan uygulamalar ile statik yani kalıcı kırışıklıkların da oluşumunu geciktirir.

Toksin Uygulamasının Etkisi Ne Zaman Başlar? Ne kadar Sürer?

Toksin uygulaması etkisi, kişiden kişiye değişebilmekle birlikte; enjeksiyon yapıldıktan sonra 3-5 gün içinde başlar, 2-3 haftada maksimum etkiye ulaşılır. 4-6 ay sonra bu etki azalır ve tekrar uygulama gerekir.

Toksin Uygulamasının Kozmetik Uygulanma Alanları

Göz çevresi kırışıklıkları (kaz ayakları)
Alın kırışıklıkları
Kaşlar arasındaki kırışıklıklar
Burun kenarı kırışıklıklar (tavşan çizgileri)
Çene kenarındaki kırışıklıklar
Boyun bölgesindeki kırışıklıklar
Ayrıca yüzün köşeli görünümünü azaltmak ve daha yuvarlak bir yüz şekli elde etme ya da diş sıkma tedavisi için yapılabilir.

Toksin Uygulaması Kimlere Uygulanamaz?

  • Hamile ya da emziren kişilere
  • Nörolojik ya da kas hastalığına sahip olan kişilere
  • Enjeksiyon yapılacak alanda enfeksiyonu olan kişilerde Toksin uygulaması uygun değildir.
  • Bu koşullar dışında 18 yaşından büyük her kişi Toksin uygulaması yaptırabilir.

Toksin uygulaması Öncesi

Kan sulandıran ilaç kullanımı kesilmeli ya da ilgili doktoruna danışılarak değiştirilmelidir. 1 hafta önceden kan sulandırma etkisi olabilecek takviye gıdaların (yeşil çay, tarçın, zencefil, ginkobloba) tüketilmemesi önerilir. Toksin uygulaması enjeksiyon öncesi uygulama yapılacak alan makyaj malzemelerinden temiz hale getirilmelidir.

Toksin uygulaması Sırasında

Toksin uygulaması öncesinde ağrı eşiği düşük kişilerde uygulanacak krem şeklinde bir topikal anestezik, enjeksiyonu kolaylaştıracak ve işlem esnasındaki ağrıyı azaltacaktır.

Toksin uygulaması Sonrasında

  • Enjeksiyon yapılan gün özellikle alın bölgesindeki kırışıklıklar için uygulama yapıldıysa yüzüstü yatılmamalı, 5-6 saat boyunca baş yüksek pozisyonda tutulmalıdır
  • 2 gün boyunca çok sıcak su ile duş alınmamalı, hamam ya da sauna gibi sıcak ortamlara gidilmemelidir
  • Enjeksiyon yapılan bölgeye 2 gün makyaj uygulanmamalıdır
  • 3 gün boyunca ağır egzersizden kaçınılmalıdır.
  • Hangi Toksin uygulaması Uygulandığını Mutlaka Uzmana Sorun

Botulinum toksinin pek çok marka ürünü vardır. Ülkemizde sadece FDA onaylı 3 ürün ruhsatlı olarak kullanılabilmektedir (Toksin uygulaması, Dysport ve Nabota). Çoğu kişi doktoruna hangi ürünü kullandığını sormayı akıl edemez, ancak bu konuda bilinçli olmak oldukça önem taşır. Maalesef ülkemize bazen kaçak yollardan sokulan ve ruhsatsız olan pek çok ürün Toksin uygulaması adı altında pek çok merkezde uygulanmaktadır. Ancak çoğu zaman doz ayarlanması bile tartışmalı olan bu kaçak ve ruhsatsız ürünlerle göz kapağı düşüklüğü ve bazı alerjik reaksiyonlar gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Lütfen Toksin uygulaması için gittiğinizde doktorunuza kullandığı ürünü sorunuz ve bu üç ürün dışında ise uygulama yaptırmaktan kaçınınız.