Üst Göz Kapağı Estetiği

Yaş aldıkça ve zamanla yer çekimi etkisiyle de üst göz kapağında ciltte sarkma, torbalanma, kırışıklıklar ve yağ dokusunda fıtıklaşmalar ya da göz kapağı düşüklüğü oluşabilir. Düzensiz uyku, sigara kullanımı, güneş maruziyeti ve genetik bazı faktörler göz kapağındaki bu değişiklikleri hızlandırabilir.

Göz kapağındaki bu sarkmalar kişinin üzgün, yorgun bir görüntüye sahip olmasına ve ileri boyutta ise bazen de göz kapağındaki düşüklük görme alanında daralmaya sebep olabilir.

Üst göz kapağı ameliyatı ya da diğer adıyla blefaroplasti ameliyatı, sarkmış cilt ve öne fıtıklaşmış yağ dokuları alınarak, kişiye doğal göz kapağı yapısını bozmadan daha genç ve göz kapağı kıvrımının belirgin olduğu bir göz kapağı yapısı kazandırmak amacıyla yapılır.

Üst göz kapağı (blefaroplasti) ameliyatı lokal anestezi altında uygun steril ofis koşullarında uygulanabilecek bir ameliyattır. İşlem süresi yaklaşık 20-35 dakika sürer ve hastanede yatış gerektirmez. Ameliyat sonrası kişi rutin hayatına hemen dönebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Yaşla beraber üst kapaklarda olduğu gibi alt göz kapaklarında da torbalanma, sarkma ve yağ fıtıklaşmaları görülebilir. Düzensiz bir hayat, sigara, alkol kullanımı ve yüksek UV maruziyeti bu durumun daha erken yaşlarda oluşmasına yol açabilir.

Alt göz kapağı blefaroplastide amaç, kişiye fonksiyon kazandırmaktan ziyade zaman etkisiyle oluşan kırışıklık, torbalanma ve yağ dokusu fıtıklaşmalarını gidererek, kozmetik bir düzeltme yapmaktır. Bu ameliyat, ciltte sarkma miktarı fazla ise cilt üzerinden (dışardan) yaklaşılarak, yağ dokusu fıtıklaşmaları ve torbalanma fazla ise transkonjunktival (içerden) kesi yapılarak uygulanabilir. Üst göz kapağı cerrahisine göre daha uzun süren bir cerrahi olduğundan kişinin tercihine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi tercih edilebilir.

Blefaroplasti Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Blefaroplasti ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar ilgili doktor kontrolünde bırakılmalıdır ya da yerine başka ilaçlara geçilmelidir. Ginkgo biloba içeren takviyeler, yeşil çay, zencefil, tarçın gibi kan sulandırma özelliği olan ürünlerin tüketimi 4-5 gün öncesinden kesilmelidir. Ameliyata gelmeden önce duş alınmalı ve göz kapağı ve çevresi makyajdan arındırılmalıdır.

Blefaroplasti Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Blefaroplasti ameliyatından sonra göz kapağını kapatmadığımız için dikişlerin olduğu alanı temiz tutmak ve doktorunuzun size önerdiği merhemleri zamanına uyarak uygulamanız gereklidir. Ameliyattan sonra cilt kesisi yapıldığı için mutlaka bir miktara ödem yani göz kapağı şişmesi olacaktır, ancak 13 gün soğuk uygulama, yüksekte yatış (gece yatarken başı yüksekte tutmak için iki yastık kullanımı gibi) bu ödemin artmasına engel olacaktır. Ameliyat sonrası 2-4 saat içinde kanama, anormal şişlik ya da morarma (bir miktar olması doğaldır), görme kaybı, göz hareketlerinde kısıtlanma varlığında mutlaka doktorunuza ulaşınız.

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hasta 3-4 gün sonra işine dönebilir. İyileşme süresi dediğimiz 2-3 hafta boyunca ağır egzersizden ve kardiyo sporlarından kaçınılmalıdır. Kesi alanına yerleştirilen dikişler 5 gün, 1 hafta sonra alınacağından bu süre içinde dikiş bölgesini doktorunuzun önerdiği kremlerle nemlendirmeniz gereklidir. Tam iyileşme ve nihai görünüme 3-4 hafta sonra ödem ve morluklar tamamen geçtikten sonra kavuşulur.