Çocukluk döneminde ilk muayene 9 aylıkken yapılmalı

Bebekler genellikle 2 aylık olana kadar etraflarında olan hareketleri görmeye ve takip etmeye başlarlar. Bebeğinizin gözlerinde dışardan bakıldığında bir problem görmüyorsanız, sizi ve etrafı takip edebiliyorsa ve gözlerinde kayma – şaşılık fark etmiyorsanız ilk göz muayenesi için 9 aylık olana kadar bekleyebilirsiniz. 9 – 12 aylık bebeklerde rutin yapılması gereken göz muayenesinde doktorunuz göz yapılarının sağlığı, gözde tembellik yaratabilecek gözlük kusuru veya kayma olup olmadığı hakkında sizi bilgilendirecektir. Benzer bir muayene 3 yaş civarında tekrarlanmalı özellikle göz tembelliği yaratabilecek kırma kusurları (astigmat ve yüksek hipermetrop gibi) tespit edilmelidir.

Çocuğunuz gözlerini kısarak bakıyorsa…

Sağlıklı çocuklar ilkokula başlama döneminde de (6-7 yaş) mutlaka göz ve görme muayenesi olmalıdır. Okul çağındaki çocuklar yakın aktiviteleri arttıkça miyopi geliştirmeye yatkın olurlar. Bu dönemde çocukların şikayetleri doğrultusunda (tahtayı görememe, gözlerini kısma, göz yorgunluğu ve baş ağrısı) göz muayeneleri yapılmalıdır.

Erişkin dönem kontrolleri 40 yaş itibariyle başlamalı ve aksatılmamalı

Genç erişkinler 40 yaşından sonra göz muayenelerini aksatmamalılar. Glokom hastalarında göz tansiyonunun yükselmesi, lens disfonksiyonuna bağlı yakın görme problemleri (presbiyopi) genellikle bu yaşlarda başlar. Diyabet, hipertansiyon ve romatoid artrit gibi sistemik hastalığı olanlar ile ailesinde herhangi bir göz hastalığı olanlarsa 40 yaşını beklemeden göz muayenesi olmalıdır.

55 yaş ve üzeri “katarakt” konusunda dikkatli olmalı

55 yaşından sonra yıllık göz takipleri ve bu muayenelerde katarakt gelişiminin izlenmesi, göz tansiyonu takibi ve olası glokom hastalığının erken tanısı, retina damar değişiklikleri ve maküla (sarı nokta) bölgesinin sağlığı takip edilmelidir.