Göz Çevresi Kırışıklıklarına ve Morluklarına Mezoterapi

Yaşla beraber göz çevremizde ince kırışıklıklar ve morluklar oluşabilir. Sigara kullanımı, kötü beslenme, uykusuzluk, kronik alerji ve genetik yatkınlık söz konusu ise cilt yapısı çok ince olan göz kapağımızda güneş ve UV gibi çevresel bazı etkenlerin de etkisiyle bu belirtiler daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Göz çevresi gençleştirme yöntemlerinden biri olan mezoterapi, göz çevresinde cilt atına küçük ince iğneler yapılan bir estetik uygulamadır.

Göz Çevresi Mezoterapisi Nedir?

Göz çevresinde oluşan bu değişimleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla çok ince iğnelerle uygulanan ilaçlara genel olarak mezoterapi işlemleri adı verilir.

Göz çevresi mezoterapisiyle ince kırışıklıklar ve morluk görünümünde azalma olur. Cildin hemen altına verilen bu solüsyonlarda vitaminler, aminoasitler, antioksidanlar, bazı mineraller ve ilaçların içeriğine göre değişkenmiktarda hyalüronik asit bulunur.

Mezoterapi uygulamalarıyla, cildin kollagen ve elastin üretimi artar, cildin kan dolaşımında artış olur, cildin elastikiyeti artar, bu bölgedeki lenf dolaşımı hızlanır ve ödem görüntüsü azalır. Göz çevresi mezoterapisi bu konuda deneyimli bir doktor tarafından uygulanır.

Kimler Göz Çevresi Mezoterapisi İçin Uygun Adaylardır?
• 18 yaşın üzerinde
• Gebelik ya da emzirme döneminde olmayan
• Kullanılan ilaca karşı bilinen bir alerjisi olmayan
• Uygulanacak bölgede aktif enfeksiyonu olmayan kişiler göz çevresi mezoterapisi yaptırabilir.

Göz Çevresi Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Göz çevresinde mezoterapi uygulanacak alana lokal anestezik kremle sürülerek, 15-20 dk beklenir. Bu sürenin sonunda bölge antiseptik solüsyonla temizlenir. Mezoterapi için kullanılacak ürün çok ince iğnelerle cilt altına çok sayıda noktadan girilerek az miktarlarda verilir.

Bu uygulama için gelindiğinde, cilde makyaj yapılmamış olması oldukça önemlidir. Tercihen işlem öncesinde duş alınmalı ve yüz yıkanmalıdır, çünkü işlem sonunda 24 saat kadar su ile temas istenmez.

Uygulama sonrasında göz çevrenizdeki ciltte çok sayıda ufak kabacık olması normaldir. Bu kabarcıklar ve ödem kişiden kişiye değişmekle birlikte çoğunlukla ilk 3 saat içinde azalır ve 2 gün sonunda tamamen kaybolur.

Uygulama yapılan bölgede iğne girişine bağlı geçici morarma ve kaşınma hissi olabilir. Bu tamamen geçicidir. Uygulama yapıldıktan sonra doktorunuzun belirttiği önerilere uymanız, sıcak su ile duş almamanız ve bu bölgeye temas etmemeniz ilk 24 saatte iyileşmenizi hızlandıracaktır. Göz çevresi mezoterapisinden sonra uygulama bölgesinde ödem oluşur ve artarsa mutlaka doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önem arz eder, nitekim bazı ilaçlar bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar yola açabilmektedir.

Onaylanmış, Class 3 sertifikalı ürünler kullanıldığı ve bir doktor tarafından uygulandığı sürece bu bahsedilen komplikasyonların görülme riski son derece azdır.

Göz çevresi mezoterapisi 2 haftada bir sıklıkta 2-3 seans olarak uygulanır. Etkisi kişiye ve çevresel faktörlere göre değişmekle birlikte 1 yıl kadar sürmektedir. 1 yıl sonunda tekrar uygulama yapılabilir.